گروه: اخبار استان خبر: 163299 / تاریخ انتشار : 1399/6/21 ساعت : 22:21

پیشرفت ۱۵ درصدی سد "سرپری" کهگیلویه + تصاویر

مدیر اجرایی این سد گفت: این سد ۴ میلیون متر مکعب آب را پشت مخزن جهت مصارف کشاورزی, صنعتی گردشگری تامین می کند و این پروژه تا کنون ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس بروز خشکسالی و بحران کمبود آب، تنها به ضعف در زمینه زیرساخت های لازم برای مهار روان آبها مربوط نمی شود، بلکه بهره برداری بی رویه از منابع و سفره های آبی طی دهه اخیر نقش مهمی در بروز این مشکل داشته است.

 
 
امروزه بسیاری از باغداران، کشاورزان و روستائیان شهرستان کهگیلویه بشدت با مشکل افت منابع زیر زمینی و کمبود آب درگیرند، چراکه این مسئله موجب خشک شدن قنات ها، چاه های آب و چشمه ها در بیشتر مناطق این شهرستان شده است.
 
 
سالانه مقدار زیادی از ذخایر موجود در منابع و سفره های آبی  براثر برداشت بیش از حد، کاهش می یابد و این عوامل منجر شده که بسیاری از دشت‌ها و اراضی زراعی با بحرانی جدی رو به رو شوند.
 
 
درهمین زمینه، کارشناسان برای رفع این مشکل و حل بحران کمبود آب ،  محورها و راهکارهای اساسی را مورد توجه قرار می دهند، که یکی از مهم ترین آنها، سد سازی و توسعه طرح های آبخیزداری برای حفظ آب های زمینی و مهار روان آب هاست.
 
 
سد سرپری کهگیلویه یکی از سد های در حال احداث است که با تکمیل آن بخش های زیادی از زمین های کشاورزی بخش جنوب غربی دهدشت زیر کشت آبی خواهند رفت.
 
 
 
 
آویزش پیمانکار پروژه سد سرپری کهگیلویه در گفت و گو با صبح زاگرس گفت: با هدف جمع آوری آب سیلاب های مسیل رودخانه بی منجگان و ذخیره آب به مقدار ۴ میلیون متر مکعب و با هدف توسعه کشاورزی و گردشگری بخش جنوب غربی دهدشت در حال اجرا است.
 
 
آویزش گفت: مشخصات این طرح ارتفاع ۲۷ متر از سطح پی , طول تاج ۲۳۴ متر و عرض ناحیه ۸ متر است که ۴ میلیون متر مکعب آب را پشت مغزن جهت مصارف کشاورزی, صنعتی گردشگری تامین می کند و این پروژه تا کنون ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
 
 
گفتنی است که این طرح عاملی مهم در توسعه و رونق بخش کشاورزی و گردشگری و همچنین اشتغال این منطقه است و می طلبد که مسئولان برای تکمیل آن عزم خود را جزم کنند.
 
 
در ادامه تصاویر تکمیلی آمده است؛
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.