گروه: اخبار استان خبر: 166948 / تاریخ انتشار : 1399/9/14 ساعت : 13:49
در گفتگو با صبح زاگرس مطرح شد؛

راهیابی دو مستند استانی در جشنواره سینما حقیقت/فیلم کوتاه "عزیز قلی" تنها اثر استانی جشنواره شهید رجایی+تصاویر

در چهاردهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت که در سال جاری با شرایط کرونا به صورت مجازی برگزار می شود چند اثر از فیلم سازان کهگیلویه وبویراحمدی حائز رتبه جهت ورود به بخش مسابقه شدند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس جشنواره حقیقت بزرگترین آوردگاه فیلم های مستند ایران به شمار می رود که در این جشنواره بخشی به نام شهید آوینی وجود دارد و به آثار حوزه دفاع مقدس و مقاومت اختصاص دارد.

 
فیلم مستند "عزیزقلی" به کارگردانی "سیدجواد هادی اصل"  مستند ساز و جوان استان تنها اثری از کهگیلویه و بویراحمد است که به این بخش راه یافته و در فینال با سایر مستند ها به رقابت می پردازد.
 
 
این فیلم روایتی از خاطرات "عزیزقلی کافیانی نژاد" پیرمردی روستایی اهل منطقه محروم زیلائی است که جوانی اش را در جبهه های نبرد علیه بعثی ها با خدای خویش معامله کرد، این دلاور مرد کهگیلویه و بویراحمدی طبق روایت های مختلف در عملیات های زیادی حضور داشته و رزمندگان شاهد نبردهای جانانه او در مقابل ارابه های جنگی حزب بعث بوده اند به گونه ای که در یک عملیات حدود 30 تانک را به تنهایی منهدم می کند و  رکورد عجیبی را به نام خود ثبت می نماید تا او را قاتل ارابه های جنگی عراق بنامند.
 
 
حال سیدجواد هادی اصل از مستند سازان هم استانی بخشی از دلاورمردی عزیزقلی را با لنز دوربین خود به تصویر کشیده و با استفاده از تکنیک های جلوه های ویژه کامپیوتری و میدانی صحنه های نبرد تانک ها را بازسازی کرده و این قهرمان گمنام را به ما معرفی کرد.
 
 
در همین رابطه هادی اصل مستند ساز هم استانی با ابراز گلایه از نهاد های فرهنگی استان برای عدم حمایت از فیلم عزیزقلی و سایر تولیدات هنری، گفت: زمانی جالب تر می شودکه در این جشنواره شاهد حضور یک فیلم دیگر با موضوع زندگی قهرمان افسانه ای استانمان هستیم ، مستندی با عنوان گردان تکنفره که به زندگی شهید عبدالرسول زرین بهترین تک تیرانداز دنیا پرداخته است حالا عزیزقلی و زرین در یک سطح ملی در قالب فیلم به رقابت می پردازند اما این کجا و آن کجا !
 
 
هادی اصل گفت: برای ساخت عزیزقلی با وجود وعده هایی که داده شده بود هیچ گونه حمایت مالی نشد و به جز تجهیزات نظامی و لوجستیکی که سپاه فتح در اختیار گروه قرار داد هیچ گونه حمایت دیگری نداشتیم که همان را هم مدیون تلاش های سرهنگ مهدی حیدری و سید یاسرعباسی هستیم، یعنی کار از صفر شروع شد و  همین امر سبب افت کیفیت فیلم می شود.
 
 
وی افزود: درحالی  مستندی مثل گردان تکنفره با بودجه سنگین از طرف نهاد های ملی مانند صدا وسیما ساخته شد و برای حضور بازیگران مطرح ملی مانند کامبیز دیرباز مبالغ کلانی در نظر گرفته شده ، هرچند از نظر فیلمسازان هم استانی این فیلم بسیار ضعیف بوده و سوژه عبدالرسول زرین را حیف کرده و حتی به قومیت و اصالت ایشان توجهی نشده اما این انتظار وجود داشت مسئولین استان ذره ای در عمل از آثار هنری دفاع مقدس که تعداد بالایی هم ندارند حمایت میکردند تا بچه های همین استان با توانایی و شناخت بهتری که دارند سراغ قهرمانی چون زرین بروند. 
 
 
هادی اصل افزود :بدون تعارف عرض کنم به جز شخص آقای شریف اسلامی رئیس حوزه هنری استان سایر مسولین استان ما فقط در حرف حامی هستند، آن هم حرف هایی که بهایی ندارند، فقط حرفند گاهی حتی در حرف هم حامی نیستند ، موقع سخنرانی تا دلت بخواهد از هنر و هنرمند انقلابی صحبت کرده اما در زمان عمل که می رسد هیچ هزینه ای برای برای عزیزقلی در نظر گرفته نشد.
 
 
 
هادی اصل ضمن قدردانی از حمایت های رئیس حوزه هنری گفت:  اگر شخص اسلامی نبود در این استان هیچ کس صاحب هنر و تولیدات ما نمی شد، تولیداتی که گاها در حد ملی و بین المللی ظاهر می شوند و میلیون ها بیننده را به خود جلب می کنند در شبکه های مختلف به کرات پخش می شوند و جوایز مختلفی رادر جشنواره ها کسب می نمایند. 
 
 
این هنرمند هم استانی که در بحران ها و حوادث و  عرصه های مختلف به صورت داوطلبانه فعالیت می کند و روایت گر وقایع پیش آمده است بیان کرد: کاش شبکه دنا و سایر نهادهای فرهنگی استان حوزه هنری را سرلوحه قرار میدادند یا حداقل بودحه های کلانی که برای سایرین قرار داده می شود و خروجی درست و حسابی ندارند به حوزه هنری داده می شد با این همه خروجی و تولیدات هنری ارزشمند تا نیروهای بومی و هنرمندان متعهد و متخصص هم استانی را حمایت می کرد و  آثار ارزشمند بیشتری نیز تولید می شد.
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.