گروه: اخبار استان خبر: 182656 / تاریخ انتشار : 1400/1/6 ساعت : 13:44

معرفی بقعه متبرکه "شاهزاده محمد" در "بن پیر"گچساران +تصاویر

بقعه متبرکه شاهزاده محمد علیه السلام روستای بن پیر در 25 کیلومتری حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه سلام الله علیها و 55 کیلومتری شهر دوگنبدان در روستایی به نام "بن پیر" واقع شده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ؛ بقعه متبرکه شاهزاده محمد علیه السلام  روستای بن پیر در حد فاصل 25 کیلومتری حرم مطهر حضرت بی بی حکیمه سلام الله علیها و 55 کیلومتری شهر دوگنبدان (مرکز شهرستان گچساران) در روستایی به نام بن پیر واقع شده است. در ضلع شمالی آن قبرستان قدیمی که قریب یک قرن قدمت دارد به چشم می خورد. از سمت جنوبی به تپه سنگی، از غرب به بخشی از روستا و از سمت شرق به باغات و بخش دیگری از روستای بن پیر نیز محدود شده است.

ساختمان این بقعه در ضلع جنوبی روستای بن پیر قرار گرفته است. قبرستان قدیم و جدید روستا در سه سمت شمال؛ غرب و شرق، این بقعه را احاطه کرده است. در این مکان قبر های قدیمی دیده می شود. ساختمان قدیمی این بقعه در ابعاد 500 در 500 سانتی متر با مصالح سنگ و گچ قدیمی بنا شده بود که بر اثر مرور زمان، شرایط جوی همراه با باران های سیل آسا، سرما و گرمای فصول سال، تخریب و از بین رفته است. به طوری که امروزه هیچ گونه آثاری از بنای قدیمی آن دیده نمی شود.

ساختمان قدیمی حرم مطهر را با سنگ و سیمان ساخته و اتاقک جلوی آن را با خشت و گل بنا کرده بودند. بر اثر باران و شرایط جوی به مرور تخریب گشت. قسمتی که سیمانی بود از بین نرفت تا اینکه در سال 1391 هـ. ش، توسط اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گچساران کلنگ احداث ساختمان جدید آن بر زمین زده شد.

ساختمان جدید حرم مطهر در سال 1391 هـ. ش به همت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان گچساران، هیأت امناء حرم مطهر و اهالی روستا آغاز شده است. این بنا با زیربنایی بالغ بر 60 متر مربع (5 در 12) طراحی شده است. تعداد هشت ستون در اطراف آن پیش بینی شده و اکنون به دلیل نبود بودجه کافی در مرحله دیوار چینی بوده و درب و پنجره های آن بزودی نصب می شود.

پنج متر ارتفاع در قسمت صحن حرم و در قسمت جلوی آن که اتاقی 3 در 2 متر می باشد؛ سقف با ارتفاع شش متر، رفیع تر از قسمت صحن است.بنای صحن با وسعتی قریب 5 در 5 متر پیش بینی شده است. در سمت شمال روستا کوه بلندی به نام (گالیر) سر برافراشته و دیده می شود.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.