گروه: اخبار استان خبر: 190506 / تاریخ انتشار : 1400/6/13 ساعت : 13:23
مدیر شعب بانک تجارت در گفتگو با صبح زاگرس مطرح کرد؛

کارخانه قند یاسوج به چرخه تولید بر می گردد/واگذاری نماد صنعت استان روال قانونی دارد

حسین اروانه با اشاره به اینکه واگذاری کارخانه قند یاسوج به سهامداران جدید در حال طی روال قانونی است گفت: نماد صنعت استان به چرخه تولید باز می گردد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس کارخانه قند یاسوج در سال ۱۳۴۶ فعالیتش را آغاز کرد، کارخانه ای که موجب شد تا کشاورزان سال به سال زمین‌های بیشتری را به کشت چغندر قند اختصاص دهند؛ اما این خوشی دوام زیادی نداشت و به علت کم کاری، توقف تولید، زیانده بودن و بی توجهی به مطالبات چغندرکاران و کارگران، کارخانه تعطیل شد.

 

کارخانه قند با تمام تجهیزات و امکانات و ۴۳ هکتار زمین که متعلق به کارخانه بود به بخش خصوصی واگذار شد.


در سال ۹۳ بانک تجارت ۸ میلیارد تومان به عنوان سرمایه در گردش به کارخانه پرداخت کرد؛ اما سوء مدیریت و عدم رسیدگی به معضلات و مشکلات کارگران ۹ میلیارد ضرر روی دست کارخانه گذاشت و سبب تعطیلی و بیکار شدن ۳۰۰ نفر از کارمندان و کارگران و پلمپ سرنوشت این نماد صنعتی در کهگیلویه و بویراحمد شد.

 

با سفر رئیس سابق قوه قضاییه به استان کهگیلویه و بویراحمد و خلع ید مالک قبلی کارخانه قند یاسوج ، حجت الاسلام رئیسی با تاکید بر اینکه چرخ‌های تولید این کارخانه به ناحق از حرکت ایستاده است، ابراز داشت: کارخانه قند با این همه امکانات مجاز به تعطیل شدن نیست و ظرف مدت کوتاهی به چرخه تولید بر می گردد.

 

آیت‌الله رئیسی در سفر استانی خود به یاسوج دستور مستقیم راه اندازی این کارخانه را داد، اما همچنان وضعیت قدیمی‌ترین واحد تولیدی استان مبهم بوده و پس از شکسته شدن پلمپ آن تنها 18 کارگر قدیمی برای نگهبانی به کار بازگشتند .

 

با دعوت برخی کارگران که خود را نماینده سایرین معرفی می کردند از  رسانه های محلی و کشوری به این کارخانه، غیر از غارت کارخانه چیزی مشاهده نشد تا طلایی که خود را نماینده کارگران معرفی می کرد، بانک تجارت استان را بانی همه مشکلات به رسانه ها معرفی کند.

 

او ابراز داشت : بانک تجارت در رابطه با کارخانه قند کارشکنی می کند و با دستگاه قضا و خریدار جدید کارخانه همکاری نمی کند و این نماد صنعتی را به حال خود رها کرده است.

 

وی با گلایه از دستگاه های اجرایی استان به دلیل تعطیلی نماد صنعت استان گفت : بانک تجارت و مالک قبلی در حق صنعت و نماد صنعت کهگیلویه و بویراحمد ظلم کرده اند.


 طلایی ابراز داشت: میلیارد ها تومان وسایل کارخانه از سال ۱۳۹۵تا سال ۹۹به سرقت رفته و باز آفرینی کارخانه هزینه بسیار زیادی دارد .

 

به سراغ مدیر شعب بانک تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد رفتیم تا از او در خصوص اتهام اهمال کاری که کارگران به بانک وارد می کنند بپرسیم.

 

حسین اروانه در گفتگو با خبرنگار صبح زاگرس با تاکید بر اینکه بانک تجارت بر اساس قانون نمی تواند وارد عملیات اجرایی و تولید شود گفت: بعد از حکم صادر شده از سوی دستگاه قضا بلافاصله کار تغییر و تحول را با هماهنگی های استانی و کشوری انجام دادیم و با 51 درصد سهم ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) به عنوان سهامدار عمده مشخص شد.

 

وی اذعان داشت: مراحل تقریبا نهایی و منتظریم سه عضو هیئت مدیره ستاد فرمان معرفی و روزنامه شود تا کار انتقال انجام و استقرار اعضای هیئت مدیره آغاز و کار اجرایی شروع شود.

 

اروانه با تاکید بر اینکه روال اجرایی و قانونی کارخانه در حال انجام است تصریح کرد: کارشناسان رسمی دادگستری بازدید های نهایی را انجام و مراحل تغییرات تا 2 ماه آینده به سرانجام نهایی می رسد.

 

او ازمعرفی 2 عضو هیئت مدیره بانک و وضعیت 18 کارگر کارخانه قند یاسوج خبر داد و گفت: حقوق مزایا و بیمه کارگران به صورت ماهانه از طریق بانک در حال پرداخت و کلیه اموال کارخانه توسط 2 تیم بانک و ستاد فرمان صورت برداری و نواقص مشخص و کلیت کار آماده استارت و با زمان بندی جهت اورحال انجام می شود.

 

وی گفت: دستگاه ها و نهاد های مسئول در جریان روند کار هستند و تصمیم بر به سرانجام رساندن و فعالیت مجدد کارخانه است.

 

مدیر شعب بانک تجارت استان در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به عدم مواد اولیه برای تولید، فرایند نقل و انتقالات و رفع نواقص در کارخانه نمی توان به فوریت کارخانه را وارد مدار تولید کرد و با زمان بندی مناسب به طور حتم کارخانه فعال می شود و با قدرت کار می کند.

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.