گروه: اخبار استان خبر: 190698 / تاریخ انتشار : 1400/6/17 ساعت : 13:56

سود سیب استان در جیب دلالان/ جهاد کشاورزی پاسخگو باشد

در سایه بی تدبیری و اهمال کاری که روز گذشته رئیس جهاد کشاورزی استان با تاکید بر مشکلات باغداران و کشاورزان آن را تایید کرد سود سیب کهگیلویه و بویراحمد در جیب دلالان میوه می رود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس کهگیلویه و بویراحمد همچون دیگر منابع خدادادی در کشاورزی و باغداری به عنوان قطب تولید در جنوب کشور شناخته می شود، استانی که سوء مدیریت در آن باعث شده است تا سود محصولاتش به جیب دلالان سرریز شود.

 

درد کشاورزان کهگیلویه و بویراحمدی بخصوص باغداران سیب حکایت از عدم حمایت در تولید و ایجاد صنایع تبدیلی دارد تا نبود سردخانه‌های مجهز و میدان میوه و تره‌بار بیش از آنکه مزد زحمات به جیب کشاورز برود، جیب دلالان بازار را پر کند.

 

بحران سوز سرمای خشک کننده سر درختی ها از یک سو و از سوی دیگر خشکسالی، کمبود کود و حضور دلالان و منافعی که به جیب آنها می رود همه دست به دست همه داده اند تا کشاورزان این استان را زمین گیر کند.

 

روز گذشته مدیر کل جهاد کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد در نشستی سازمانی تایید کرد: سال‌های سختی را پشت‌ سر گذاشتیم و امسال باید در کنار کشاورزان باشیم تا مشکل فروش محصولات به دیگر مشکلات اضافه نشود .

 

او اذعان کرد: امسال تولید سیب از ۱۲۰ هزار تن فراتر خواهد رفت و این موضوع ضرورت تنظیم بازار و ممانعت از ضرر و زیان کشاورزان را دوچندان کرده است و درادامه افزود: کمبود و گرانی سبد از نقایص جدی چرخه بازار رسانی و فروش کشاورزان سیب‌کار است .

 

بنظر می رسد مسئولان جهاد کشاورزی استان از مشکلات کشاورزان آگاهی دارند و با تاکید بر مشکلات چند ساله کشاورزان استان با زبان بی زبانی شیوع اهمال کاری در سازمان را تایید می کنند، ولی علت این خواب زدگی و اهمال کاری که نتیجه آن ضرری است که کشاورزان و باغداران در استان متحمل می شوند را نمی دانیم .

 

باغداران  استان در ببیش از 6 هزار هکتار باغ کار تولید سیب را انجام می دهند و مصرف استان کمی کمتر از 30 درصد تولید است و انگونه که مسئولان گزارش کرده اند امسال تولید سیب استان از 120 تن پا را فراتر گذاشته و نبود صنایع تبدیلی و حمایت اساسی از این باغداران می تواند ضربه سنگینی به آنها وارد کند.

 

امید است مسئولان استانی و جهاد کشاورزی در این رابطه چاره اندیشی کنند و در عمل نشان دهند از کشاورزان و باغداران استان حمایت می کنند.

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.