گروه: اخبار استان خبر: 190778 / تاریخ انتشار : 1400/6/19 ساعت : 14:09
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری بویراحمد در گفتگو با صبح زاگرس مطرح کرد؛

قانون ابزار منابع طبیعی در سرگچینه/ ماجرای واگذاری 70 هکتار اراضی ملی بویراحمد

عباس حسن زاده با تشریح ماجرای واگذاری اراضی سرگچینه بویراحمد به سازمان همیاری شهرداری و یک فرد دیگر گفت: قرار داد سازمان همیاری در قالب باغ شهری باطل شده و قانون ابزار منابع طبیعی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس گزارش خبری با عنوان سرگچینه بویراحمد منطقه ای غنی اما محروم از توسعه  در این رسانه منتشر شد که اهالی این منطقه عشایری با ابراز گلایه از چند دستگاه اجرایی دردهای چند سالشان را فریاد زدند( اینجا بخوانید).

 

عشایر این منطقه که در سال 1373 میزبان مقام معظم رهبری بودند با اظهار گلایه از مسئولان آب، برق، منابع طبیعی و جهاد کشاورزی از صبح زاگرس خواستند تا صدای عشایر باشد.

 

محمد سادات یکی از اهالی این منطقه با اشاره به وضعیت زندگی  مردم منطقه گفت: منابع طبیعی کارشکنی هایی را در خصوص واگذاری زمین هایی که از قدیم کار کشت و نسق آن ها را داریم  انجام می دهد و این حرکت  باعث شده تا هزینه های سنگینی را متحمل شویم .

 

یکی از دیگر اهالی این منطقه با بیان اینکه ساکنان سرگچینه سند و نسق زراعی دارند و این سندها از طرف  استان فارس به کهگیلویه و بویراحمد واگذار شده است اما منابع طبیعی این زمین ها را به افردای خارج از این حیطه واگذار می کند، گفت: نسبت به واگذاری منابع ملی و زمین های زراعی به افرادی خارج از حیطه سرگچینه گلایه داریم و خواهان پیگیری این مشکل از طرف مسئولان مربوطه هستیم زیرا هرگونه واگذاری باید برای اهالی منطقه باشد.

 

گفتنی است آنگونه که اهالی این منطقه می گویند: بیش از 50 هکتار از زمین‌های منطقه عشایری سرگچینه را که محل چرای دام‌های عشایری است به فردی برای کشت گیاهان دارویی واگذار شده است، موضوعی که عشایر سرگچینه آن را نمی‌پذیرند و این اقدام را نوعی زمین خواری تلقی می‌کنند و می‌گویند: اگر قرار است این زمین‌ها به کسی برای اجرای طرحی واگذار شود عشایر منطقه مستحق این کار هستند.

 

برای پیگیری این موضوع به سراغ رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان بویراحمد رفتیم تا در این رابطه گفتگویی را با عباس حسن زاده ترتیب دهیم.

 

این مسئول با اشاره به اینکه قانون برای منابع طبیعی ابزار مهمی است گفت: اراضی سرگچینه بر اساس نقشه و اجرای مقررات سال 1356 بخش عظیمی از این زمینها  ملی است و اگر مردم مدعی کشت و نسق هستند می توانند در این رابطه طرح دعوی کنند.

 

حسن زاده در ادامه افزود: از طریق شعبه 10 حقوقی دادسرای استان با ارائه مستندات ،عکس هوایی، نسق و نظر کارشناسی اگر مشکلی وجود نداشته باشد رای زراعی بگیرند.

 

رئیس منابع طبیعی و آبخیز داری شهرستان بویراحمد با تاکید بر اینکه : دولت در راستای نواقص نقشه 1356 بر اساس ماده 54 اقدام می کند گفت: این ماده عنوان می کند اراضی نسق دار تحت تصرف مردم  در دهه 40 تا 60 به صورت پلاکی وارد کمیسیون و کار اصلاح نقشه انجام می شود و به صورت زراعی واگذار می شود.

 

او از واگذاری 75 هکتار از اراضی سرگچینه  در سال 1390 به همیاری شهرداری در قالب باغ شهری خبر داد و اذعان داشت: به دلیل مشکلات پیش آمده قرارداد باطل شد و اخیرا درخواستی در قالب کشت گیاهان دارویی داده شده بود که این درخواست تایید نشد اما شخص درخواست کننده از طریق دیوان عدالت اداری اقدام کرده بودند .

 

حسن زاده با اشاره به اعتراضات مردم منطقه در این رابطه از پیگیری این موضوع در شورای تامین شهرستان خبر داد و گفت: اگر این اراضی قابلیت واگذاری داشته باشند می تواند به مردم منطقه واگذار شود .

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.