گروه: اخبار استان خبر: 197041 / تاریخ انتشار : 1400/11/9 ساعت : 09:50
عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)  بیان کرد؛

نفوذ فرهنگ انقلاب اسلامی در دنیا عالم گیر شده است/ نظام سلطه چشم دیدن پیشرفت انقلاب اسلامی را ندارد

حجت‌ الاسلام و المسلمین‬‎ سلیمانی عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: پس از انقلاب نفوذ فرهنگ انقلاب اسلامی در دنیا عالم گیر شده است.

حجت‌ الاسلام و المسلمین‬‎ دکتر جواد سلیمانی عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در خصوص مقایسه انقلاب اسلامی ایران با انقلاب صدر اسلام به  صبح زاگرس گفت: باید از وقایع تاریخی عبرت گرفت حوادث تاریخی شبیه هم نیستند ولی در اکثر مواقع شباهت دارند در این مقایسه سه دوره را می‌توان متذکر شد، اول دوره قیام و مبارزه، دوم دوره تجربه و عملکرد حکومتی و سوم دوره خیزش تمدنی است.

 

دوره اول یعنی دوره قیام و مبارزه در صدر اسلام یعنی مبارزه رسول خدا در مکه و مدینه است که تحمل تهدید تطمیع و تحریم را می‌کند و مسلمانان صدر اسلام در کنار رسول خدا قرار داشتند، ابتدا تهدید شدند و سختی‌هایی را متحمل شدند سپس دشمنان اقدام به تطمیع کردند و دوره تحریم که در شبه ابی طالب بود دوران بسیار سختی را مسلمانان سپری کردند.
 
 
دوران مبارزه در ایران از زمان میرزای شیرازی شروع شد که تحریم تنباکو رقم خورد و نگذاشت انگلستان با قراردادهای ننگین بر ایران سلطه پیدا کند.
 
 
تمدن اسلامی در قرن دوم تا پنجم به اوج قدرت خود میرسد، بخصوص در قرن پنجم که بغداد در عراق در ایران و روم شمال آفریقا و مصر و شامات همه جزئی از تمدن اسلامی شدند، تولید علوم اسلامی در صدر اسلام مثل علم طب، علم مهندسی، اخترشناسی، ریاضیات علوم اسلامی فرهنگ ساز و علوم ابزارساز به جایگاهی رسید که تمدن قدرتمندی را تشکیل داد که قابل مقایسه با تمدن قرون وسطایی غرب نبود.
 
 
در دوران مغول ها تمدن اسلامی افول پیدا می کند و سپس زمان صفویه و عثمانیان تمدن اسلامی رشد می کند و همپای تمدن غرب و حتی از آن جلوتر پیش می رود تمدن صدر اسلام با چالش‌های زیادی روبرو بود مثل حفره تئوریک در رهبری، چرا که آنگونه که خداوند امر کرده بود پس از رحلت پیامبر(ص) می‌بایست حضرت علی(ع) به خلافت می رسید و سپس امامان معصوم، و این ضعف در رهبری مشهود بود.
 
 
نفوذ تفکر اموی یعنی تهاجم فرهنگ جاهلی در رأس آن ابوسفیان امویان بودند به واسطه آنها فرهنگ جاهلی و جهالت به جامعه اسلامی تهاجم آوردند پس از آن جامعه اسلامی به دو بخش تبدیل شد یک بخش افرادی که تبعیت می کردند از فرهنگ مبتنی بر قرآن و سنت یعنی جامعه حکیم و بخش دیگر جامعه ای بود که به سمت و سوی جهالت و فرهنگ بدون قرآن و سنت پیشرفت رفت که ضربا هایی بل تمدن اسلامی وارد ورد.
 
 
لغزش خواص در صدر اسلام پس از رحلت پیامبر اسلام آغاز شد که زمینه‌های لرزش خاص ولایت گریزی، توسعه حساب نشده اسلام و رشد اقتصادی ناشی از آن که مال اندوزی روح امر به معروف و شهادت طلبی را از بین برد، و دیگری لغزش در تقسیم مساوی بیت المال و دلالت گریزی بود، که ضربه سختی زد به بدنه اسلام و جامعه را به جامعه طبقاتی تبدیل کرد و موجب آن شد که برپایی تمدن اسلامی به شکل مطلوب خود انجام نشود.
 
 
از دیگر چالش های صدر اسلام فراموشی آرمان‌های انقلاب بود رسول خدا انقلاب کرد که انسان ها بتوانند سیر تکاملی خود را در سایه قرب الهی آسانتر طی کنند و هم دنیای آبادی داشته باشند و هم آخرت ولی متاسفانه این آرمانها که تمدن اسلامی برای احیای اسلام و زدودن بدعت ها و ایجاد فرصت برای پیاده شدن حکومت اسلام آمده است فراموش شد. و شکم و شهوت را به عنوان اصل قرار دادند و لذایذ دنیوی را بر لذت های اخروی ترجیح دادند.
 
 
 نتایج این ۴ چالشی که تمدن صدر اسلام با آن روبرو بود، رویش تمدن ناقص اسلامی بود که به دست امویان و عباسیان بر پا شد عاقبت دچار ثالث شد در قرن هفتم و هشتم و نهم مغولها هستند و بعد از قرن دهم به بعد تمدن اسلامی توسط عثمانی ها در جهان اهل سنت یعنی مکتب خلفا و در زمان صفویه توسط شیعیان رشد می کند و جان تازه ای می گیرد در قرن دوازدهم تا چهاردهم شاهد رشد تمدن غرب هستیم نفوذ استعمار آنها در جهان اسلام زیاد می‌شود و احساس کوچکی و خود کم بینی در جهان اسلام از زمان ناصرالدین شاه به بعد تا دوران قاجاریه پیدا می شود، و دوران نفوذ بیگانگان بر ملل اسلامی آغاز می‌شود و در اهل سنت امپراتوری عثمانی ساقط می‌شود و انگلیسی‌ها وارد می‌شود و جهان اسلام تکه تکه می شود و هر کدام بخش هایی از جهان اسلام را تحت سلطه میگیرند، الجزایر به فرانسه می رسد، عربستان و فلسطین به انگلیسی‌ها می‌رسد و دوران نفوذ و سلطه غرب بر جهان اسلام آغاز می‌شود، که این سرنوشت تمدن ناقص اسلامی گذشته بود.
 
 
 
اما در انقلاب اسلامی ایران دوران خیزش تمدنی آغاز شده است که باید تلاش کنیم ادارات و نهاد های ما اصلا می شوند چرا که برخی از رفتارها و قوانین هنوز متاثر از دوران پهلوی و تفکرات غربی است نکته بعد این است که باید مجاهدت کنیم که در این دوران با پدیده های زیادی مواجه هستیم، باید تلاش کنیم روابط ما در بازار در جامعه اسلامی در عروسی ها و سنت ها اسلامی بشود و اخلاقی شود، نکته دیگر تولید علوم انسانی اسلامی است که قدم های خوبی در این زمینه برداشته شده است و تولید ابزاری که بر اساس علوم انسانی اسلامی تولید می شود، تولیدات ناشی از علوم تجربی و علوم انسانی باید در زندگی بشر تاثیر خود را نشان دهد، شما این را در کشور خود در صنایع هسته ای و صنعت هوافضا و مسائل مربوط به نانوتکنولوژی مشاهده می کنیم که این رشد را می بینیم که جای امیدواری دارد.
 
 
 
نقاط قوت ما در این زمانه برخورداری از فرهنگ غنی و مکتب غنی اسلام است. قوی نبود بنیاد های تمدن کمونیست شرق موجب فروپاشی آن شد و تمدن غرب نیز به علت این که مبتنی بر مکتب مدرنیسم و لیبرالیسم است به پایه های آن سست است آن هم می‌بینیم که پس از چند قرن دوران افول آن فرا رسیده است امسال فوکویاما که فکر می‌کردند تاریخ به جنگ تمدن ها منتهی می شود اکنون ساکت شده اند و می گویند تمدن غرب در حال فروپاشی است.
 
 
تمدن اسلامی که اکنون از ایران در حال جوانه زدن است و همه زمینه ها تمدن ساز را دارد اگر بتوانیم آن را به منصه ظهور برسانیم توجه همه قدرت‌های جهان جلب شده و به سوی آن حرکت می کنند مشاور اوباما در این نامه خطاب به وی می نویسد خطرناک ترین ما رقیب ما در منطقه ایران است ایران مبتنی بر تشیع و ولایت فقیه با رهبری مقام معظم رهبری است.
 
 
ایران تبدیل به یک فرهنگ و یک الگو در دنیا شده است چرا که کلینتون زمانی که وزیر امور خارجه آمریکا بود میگفت تاثیر گذار ترین کشور در منطقه ایران است هر کجا می‌روم سخن از ایران است و خود آنها اقرار می کنند که ایران تبدیل شده است به قدرت منطقه. می بینیم که روسیه با احترام چند مرتبه از ایران دعوت می کند و رئیس جمهور ما به روسیه سفر می کند بیش از سه ساعت در حال صحبت با رئیس جمهور روسیه است در حالی که طبق مناسبات دنیا دیدار روسای جمهور بیش از یک ساعت طول نمی‌کشد، و در این دیدار در زمینه‌های سیاسی اقتصادی امنیتی توافقاتی صورت می‌گیرد و سیاست گذاری می کنند. می بینیم که این احترام برای ترکیه نیست برای مالزی نیست برای کشورهای دیگر منطقه نیست.
 
 
 
 نکته حائز اهمیت دیگر تمنای غرب است برای مذاکره با ایران، این که پس از شهادت سردار سلیمانی عین الاسد را زدیم و آنها جرأت پاسخگویی نداشتند این اقتدار ایران را می رساند، برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس گفتند ما تکیه مان بر آمریکا است در صورتی که ایران به آمریکا حمله کرد و آمریکا از خود دفاع نکرد این نشان از اقتدار ایران است که مبتنی بر باورهای دینی و فرهنگ شهادت طلبی و ایثار ماست.
 
 
رهبری دینی مقتدر یکی از قوت‌های دیگر است که ما در انقلاب اسلامی داریم و این رهبری نعمت بسیار بزرگی است همانگونه که پوتین اظهار کرده تا زمانی که این کشور این رهبری حکیم را دارد به آن آسیبی نمی رسد رئیس سازمان ملل به مقام معظم رهبری گفته بود ما شما را رهبر جهان اسلام می‌دانستیم ولی اکنون باید بگویم ما شما را رهبر مستضعفین کل جهان نمی‌دانیم. همانگونه که امروز سخنان مقام معظم رهبری در زمان راهپیمایی های انتخابات ضد ترامپ در آمریکا بر روی پلاکاردها و دست نوشته های مردم دیده می‌شد. که نشان از نفوذ فرهنگ انقلاب اسلامی و حیات آن در عالم است.
 
 
نباید ضعف هایی که در برخی زمینه‌ها وجود دارد که بخشی از آن به دلیل سوء تدبیر مدیران و بخشی به دلیل فشارهای دشمن است را به همه انقلاب اسلامی تامیم دهیم.
 
 
چالش هایی که بر سر خیزش تمدنی ما وجود دارد نادیده گرفتن داشته ها و نعمت هاست، رهبر انقلاب می‌فرماید ما در گام دوم انقلاب هستیم و انقلاب دارد به اهداف خود نزدیک می شود. مَثل نیروهای انقلاب انقلاب اسلامی مَثل کسانی است که در حال فتح قله هستند که ناگهان با صخره‌های مواجه می‌شوند و مجبور هستند با تدابیری صخره را دور بزنند و به سمت قله حرکت کنند. وقف به معنای آن نیست که حرکت شکست خورده است بلکه به معنای آن است که با زحمت افزون تری مرحله باید طی شود و به گل رسید تا به قله رسید بدهید این چالش‌ها را به منزله شکست انقلاب می‌دانند منتها باید گفت به دامنه کوه نگاه کنید که چقدر بالا آمده ایم.
 
 
 دستاوردهای انقلاب را ببینید در زمینه‌های فرهنگی اجتماعی سیاسی و ورزشی علمی امنیتی اقتصادی و تولیدات بومی، گران شدن یک محصول و یا کالایی در بازار که حاصل از امورات مختلف است را نباید به پای شکست حرکت انقلاب دانست، در صورتی که رشد تولیدات مختلف را نمی‌بینیم و پیشرفت صنایع را نادیده می گیریم، این از اهداف دشمن است که ضعف هایی که مسئولین گاها از خود نشان می دهند بزرگ نمایی کنند.
 
 
این هم یک چالش است که دستاوردهای انقلاب کوچک جلوه داده شود، دومین سال نیز فراموشی آرمان‌های انقلاب است ما انقلاب نکردیم که ایران مکانی برای کامجویی دنیوی شود جولانگاه عده‌ای خاص و محل کسب درامد و لذت افراد خاصی شود هدف ما پیاده شدن اسلام در کشور خود و صدور آن به جهان بوده است، اسلام که پیاده شود در دل آن رفاه و استقلال اقتصادی و دیگر گشایش هاست.
 
 
نظام سلطه چشم دیدن پیشرفت تمدن اسلامی را ندارد و از هر حربه های استفاده می کند، تحریم یکی از این موارد است، که راه آن دور زدن تحریم هاست، ارتباط با کشور هایی که استقلال کشور ما را از بین نمی برد اشکالی ندارد و باعث افزایش توان اقتصادی می شود.
 
 
عده ای تحت تاثیر جوسازی ها قرار می گیرند و می گوینده با اقدام آقای رئیسی و مذاکره با روسیه شعار نه شرقی نه عربی جمهوری اسلامی از بین رفته است، ولی ما باید نگاه کنیم شوری سابق کجا و روسیه کنونی کجا! اینها با هم متفاوت است.
 
 
 
گفتنی است حجت‌ الاسلام و المسلمین‬‎ دکتر جواد سلیمانی در کنار دروس متداول حوزوی، تحصیلات دانشگاهی خود را در مقطع دکتری تاریخ مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی به اتمام رساند. عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی از جمله فعالیت‌های وی است. او علاوه بر تدریس دروس حوزوی و دانشگاهی، تاکنون چندین جلد کتاب و مقاله به رشتهٔ تحریر درآورده است. «امام حسین و جاهلیت نو»، «رازداران حریم اهل بیت»، «عدالت در گرداب» ، «امام علی و تساهل خواص» و «نقش نهضت امام در عزت جامعه اسلامی» برخی از این آثار است.
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.