گروه: اخبار استان خبر: 205059 / تاریخ انتشار : 1401/4/1 ساعت : 15:53

واکنش شهرداری یاسوج به تصاویر ترحیم/وقتی پدیده غم و اندوه با نصب بنرهای ترحیم ترویج پیدا می کند

نصب بنرهای ترحیم علاوه بر آزردگی روحی و بصری شهروندان، به نوعی تضییع حقوق شهروندان است که همین موضوع سبب ممنوعیت نصب آن توسط شهرداری یاسوج شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در کنار  مشکلات مختلفی همچون فقر، بیکاری، تورم و همچنین  گسترش آسیب‌های اجتماعی در جامعه، برخی مسائل و مشکلات فرهنگی وجود دارد که نمی‌توان به سادگی از ان عبور کرد و  چشم بر روی آن‌ها بست و آن‌ها را نادیده گرفت.

 

از جمله مسائل و معضلات فرهنگی که  به تازگی در سطح شهر یاسوج دیده می شود پدیده نصب تابلو و بنرهای ترحیم و تسلیت درگذشتگان در میادین و خیابان و معابر و چهارراه‌ها است.

 

 پدیده‌ای که مدت‌هاست به یک فرهنگ نادرست تبدیل شده است و خانواده‌ها و اطرافیان پس از فوت بستگان، در اسرع وقت و فوری اقدام به چاپ تصاویر اموات روی بنر و نصب آن با داربست در معابر و خیابان‌ها می‌کنند که در بعضی از موارد نصب غیراصولی داربست در جداول و پیاده‌روها باعث مشکلات مضاعف برای شهروندان و کسبه می‌شود.

 

 طبق آموزه‌های دینی و اخلاقی و با توجه به سفارش بزرگان و علما، چاپ بنر و بردن دسته‌گل برای مراسمات عزاداری هیچ نفعی به مرده نمی‌رساند؛ در صورتی که با صرف جویی در این قبیل هزینه‌ها می‌توان گره از کار مشکل کسی برطرف کرد که صد البته ثواب آن بیشتر به میت می‌رسد.

 

 بی‌شک اولین بازخورد چنین تصاویری، رواج پدیده غم و اندوه و افسردگی اجتماعی در سطح جامعه است،  آن‌هم در جامعه‌ای که به دلیل برخی  مسائل و مشکلات اقتصادی و فقر، بیش از هر زمان دیگر تشنه امید و نشاط اجتماعی است و این قبیل فرهنگ‌های ناشایست کارکرد مثبتی به دنبال ندارد.

 

 نصب این قبیل تصاویر و بنرها علاوه بر آزردگی روحی و بصری شهروندان، به نوعی تضییع حقوق شهروندان است و  بی‌شک حل این معضل فرهنگی، تعامل و همکاری همگان را می‌طلبد.

 

در همین رابطه شهرداری یاسوج در اقدامی تازه به معضل نصب بنر ترحیم در شهر یاسوج واکنش نشان داد و اعلام داشتند: نصب تصاویر درگذشتگان به صورت بنر در سطح شهر موجب افسردگی عمومی و آزردگی خاطر شهروندان می گردد.

 

---

در این پوستر بیان شده است نصب هر گوه تصاویر، اعلامیه ترحیم اموات به صورت بنر در سطح شهر یاسوج ممنوع است و در صورت مشاهده جمع آوری می گردد.

 

گفتنی است در چند سال گذشته نصب  این قبیل بنرها و تصاویر  در مناطق مختلف شهر یاسوج از جمله ورودی ها، مرکز شهر، و مناطق پرازدحام دیده می شود و اثرهای فرهنگی مناسبی ندارد به گونه ای که باید ورودی شهر معرف منظر  و زیبایی ها شهر باشد یا مکان های فرهنگی معرف ارزش ها و هویت استان باشد، اما  این مکان ها تبدیل به پوسترهای ترحیم شده است.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.